Informācija

ĒNU DIENAS NORISE 2018

kalendars 2018

Jau otro gadu strādājam ar jauno pieteikšanās sistēmu, ņemot vērā skolēnu, skolotāju un karjeras konsultantu, kā arī darba devēju ieteikumus.


Ēnu devēji reģistrējas un piesaka vakances: 
līdz 02.02.2018.

Ēnotāji reģistrējas: līdz 09.02.2018.

Ēnotāju pieteikšanās uz vakancēm:

 1. 15.01.-21.01.
 2. 25.01.-28.01.
 3. 01.02.-04.02.
 4. Nejaušais ēnotājs: 08.02.-11.02

Ēnu devēji apstiprina pieteikumus:

 1. 22.01.-24.01. (šajā laikā uz vakancēm NEVAR pieteikties)
 2. 29.01.-31.01. (šajā laikā uz vakancēm NEVAR pieteikties)
 3. 05.02.-07.02.  (šajā laikā uz vakancēm NEVAR pieteikties)

 

Ēnotājam ir iespēja pieteikties vienlaicīgi tikai uz 1 vakanci. Ja to noraida vai Ēnu devējs neapstiprina konkrētā periodā, skolēnam atveras jauna iespēja pieteikties vakancēm. Katru reizi var pieteikties tikai uz 1 vakanci, līdz ar to izvēle jāveic rūpīgi. Pirms tam iesakām iepazīties ar plašo vakanču piedāvājumu un atzīmēt pie favorītiem tās vakances, kas interesē visvairāk un tad izvēlēties 1 vakanci, kurai pieteikties un sniegt pārdomātu motivāciju.

Ja pieteikums uz interesējošo vakanci tiek apstiprināts, lūdzu gaidiet tālākas instrukcijas no Ēnu devēja par Ēnu dienas norisi.

Ja pieteikums tiek noraidīts, piesakies uz jaunu vakanci. Nav ierobežots skaits, cik daudz reizes var pieteikties uz vakancēm, ja pieteikumi tiek noraidīti.

IETEIKUMI ĒNU DIENAS VEIKSMĪGĀKAI NORISEI

1. posms - sagatavošanās darbi Ēnu dienai

Pirms sāc pieteikties vakancēm, izvērtē savu profilu, vai visa informācija ir aktuāla un atjaunota, kā arī piedomā, ko norādīt pie ārpusskolas aktivitātēm un prasmēm, jo Ēnu devēji varēs redzēt Tavu profilu. 

Iepazīsties ar plašo vakanču piedāvājumu un intereresējošās vakances pievieno saviem favorītiem.

2.posms – pieteikšanās vēlamajai vakancei

1.pietiekšanās kārta tiks atvērta 15.janvārī un pieteikšanās būs atvērta līdz 21.janvārim.

Vienlaicīgi var pieteikties  uz 1 vakanci, rakstot Motivācijas vēstuli. Motivācijas vēstulē pamato savu vēlmi ēnot konkrēto profesiju pie konkrētā Ēnu devēja un kāpēc viņam būtu jāizvēlas Tevi. Atceries, ka Tava motivācija būs galvenais atlases kritērijs, pēc kura Ēnu devēji izvēlēsies savas ēnas. 

No 22. līdz 24.janvārim Ēnu devējiem jāizvērtē visi pieteikumi un jāapstiprina Ēnotāji. Šajā laikā uz vakancēm pieteikties NEVAR!

Ja Ēnu devējs Tevi apstiprina, tad  APSVEICAM ar iegūto Ēnošanas vietu! Ja Ēnu devējs Tevi neapstiprina, neuztraucies, Tev būs iespēja pieteikties jaunai vakancei.

2. pieteikšanās kārta būs no 25. līdz 28.janvārim. Ēnu devējam pieteikumu apstiprināšana un noraidīšana jāveic no 29. līdz 31.janvārim.

Ja Ēnu devējs Tevi apstiprina, tad  APSVEICAM ar iegūto Ēnošanas vietu! Ja Ēnu devējs Tevi neapstiprina, neuztraucies, Tev būs iespēja pieteikties jaunai vakancei.

3.pieteikšanās kārta ir no 1. līdz 4.februārim.  Ēnu devējam pieteikumu apstiprināšana jāveic no 5. līdz 7.februārim

Ja Ēnu devējs Tevi apstiprina, tad  APSVEICAM ar iegūto Ēnošanas vietu! Ja Ēnu devējs Tevi neapstiprina, Tev ir atlikusi iespēja izmantot “Nejaušais Ēnotājs” pieteikšanos.

4.pieteikšanās “Nejaušais Ēnotājs” no 8. līdz 11.februārim.

Kļūstot par Nejaušo Ēnotāju, Tev tiek dota iespēju izvēlēties vienu no piedāvātajām brīvajām Ēnu devēju vakancēm. Tu automātiski kļūsi par šī Ēnu devēja Ēnotāju. Šajā kārtā piedalās tikai tie Ēnu devēji, kam palikušas neaizpildītas vakances un ir izvēlējušies piedalīties “Nejaušajā Ēnotājā”.

Ja neatrodi sev intersējošo vakanci, uzņemies iniciatīvu un sarunā pats savu Ēnu devēju!
Sazinies ar izvēlētā uzņēmuma, iestādes vai organizācijas pārstāvjiem, informē par gaidāmo Ēnu dienu, izsaki vēlmi piedalīties un pamato, kāpēc uzņēmumam būtu Tevi jāuzņem Ēnu dienā. Pēc tam piereģistrē savu vakanci arī portāla sadaļā Es pats atradu savu ēnu devēju, lai JA Latvija būtu iespējams to iekļaut kopējā Ēnu dienas statistikā.

Padomi motivācijas formulēšanai

Piesakoties vakancei, Tev būs jāpamato, kāpēc vēlies ēnot konkrēto personu un profesiju. Pārdomā rūpīgi, ko rakstīt pieteikumā, jo Tava motivācija būs galvenais atlases kritērijs, pēc kura Ēnu devēji izvēlēsies savas ēnas. Tas, ko ierakstīsi pieteikuma ailītē, būs izšķiroši!

 • Motivācija šajā gadījumā ir tas, kas Tevi pamudināja pieteikties uz konkrēto vakanci. Piemēram, tā var būt vēlme strādāt šajā profesijā vai nozarē, vai padziļināta interese par attiecīgo profesiju, nozari vai uzņēmumu.
 • Pamato īsi, kāpēc šī Ēnu diena pie konkrētās personas Tev būtu lietderīga. Piemēram, Tu vēlies studēt šajā nozarē vai vēlies strādāt attiecīgajā uzņēmumā, iestādē vai organizācijā.
 • Svarīgi, lai Tava pieteikuma motivācija ir īsa, pamatota un pārliecinoša. Piemēram, ja raksti, ka padziļināti interesējies par kādu profesiju vai nozari, tad noteikti piemini kā tieši to dari (piemēram, piedalies interešu grupās, lasi literatūru utt.). Jo pārliecinošāks būs pamatojums, jo lielāka iespēja Ēnu dienā tikt uz viskārotāko vakanci!
 • Ja dodies pie kādas konkrētas personas, tad pamato, kāpēc tieši vēlies ēnot viņu, nevis kādu citu šīs nozares pārstāvi. Tas piešķirs personiskāku attieksmi. Kas tieši tevi saista konkrētās personas darbā?
 • Neaizmirsti, ka pieteikums ir Tava vizītkarte, pirmais iespaids par Tevi! Tādēļ raksti to lietišķā stilā, piedomā par gramatiku, pareizrakstību un noteikti pirms saglabāšanas vēlreiz pārbaudi uzrakstīto. Neliterāras valodas lietošana un gramatiskas kļūdas var atstāt sliktu pirmo iespaidu, kā arī samazināt iespēju tikt pie kārotās vakances!

3. posms - Ēnu diena

Ēnu devējam pēc Tava pieteikuma apstiprināšanas jāsazinās ar Tevi, lai informētu par Ēnu dienas norisi. Esi pacietīgs, bet ja neesi sagaidījis informāciju līdz 13.februārim, uzņemies iniciatīvu un sazinies pats ar Ēnu devēju. 

Ēnu diena  2018  norisinās 14. februārī. Sagatavojies tai nopietni! Padomā par sava apģērba izvēli, par jautājumiem, ko uzdosi savam Ēnu devējam un neaizmirsti izdrukāt svarīgos dokumentus. 

Ēnu diena parasti ir 4–6 stundas gara, taču par precīzu norises laiku vienojies ar savu Ēnu devēju. Centies šo laiku izmantot pēc iespējas daudzpusīgāk – vēro apkārt notiekošo, komunicē ar savu Ēnojamo un uzdod sagatavotos intervijas jautājumus, lai gūtu maksimāli daudz no kopā aizvadītās dienas. 

Padomi veiksmīgai Ēnu dienai!

 • Saģērbies atbilstoši profesijai. Ar savu ārējo izskatu centies piemēroties sava Ēnu dienas uzņēmuma specifikai (to noskaidro jau iepriekš) un atceries, ka šajā dienā Tev godam jāpārstāv ne tikai pašam sevi un sava skola, bet arī Ēnu dienas organizētājs – biedrība Junior Achievement  Latvija.
 • Nenokavē dienas sākumu un norunāto tikšanās laiku. Ja dodies uz vietu, kuru nepārzini, ierodies ar laika rezervi un noteikti pirms tam izpēti karti, lai precīzi zinātu kurp jādodas. Pieraksti Ēnu devēja telefona numuru, lai nepieciešamības gadījumā varētu ar viņu sazināties.
 • Izmanto sev atvēlēto laiku lietderīgi – ieteicams uzsākt darba dienu ar iepazīšanos un turpmākās darba dienas norises plānu.
 • Esi lietišķs un aktīvs, atceries, ka vienlaicīgi savu uzdevumu veicat abi – gan Ēnas devējs, gan Ēnotājs. Nekautrējies izzināt visu, kas Tev svarīgs – uzdod sev interesējošus jautājumus par Ēnu devēja profesiju.
 • Ja kopā ar ēnojamo jāpavada pusdienas pārtraukums, noskaidro, vai pusdienosiet kopā. Noteikti paņem līdzi pusdienu naudu, lai varētu samaksāt par savām pusdienām.
 • Vēro visu apkārt esošo un notiekošo, lai dienas beigās varētu izdarīt secinājumus un dalītos tajā gan ar savu ēnojamo, gan vēlāk ar skolas biedriem.
 • Atceries, ka dalība Ēnu dienā notiek brīvprātīgi gan no skolēnu, gan Ēnu devēju puses. Tādēļ novērtē to un neaizmirsti dienas beigās pateikt paldies par Tev atvēlēto laiku!

Dokumenti

Apliecinājuma zīme Tev ir jāizdrukā, Ēnu dienā jāņem līdzi un dienas beigās jāaizpilda kopā ar savu Ēnu devēju. Tā apliecina Tavu dalību Ēnu dienā. To varēsi pievienot savam CV, piesakoties darbā, apmaiņas mācību programmai vai studijām.

Paraugs intervijas jautājumiem Tev palīdzēs neapjukt un satraukumā zināsi, ko jautāt un par ko runāt ar Ēnu devēju. Izlasi to laicīgi pirms Ēnu dienas, papildini ar saviem jautājumiem, ko vēlies jautāt uzzināt un esi gatavs un sarunai!

Paraugs skolēna Ēnu dienas atspoguļojuma lapai ir aizpildāma pēc Ēnu dienas, lai novērtētu ieguvumus un apkoptu iegūto informāciju. Jautājumi Tev palīdzēs apkopot savas domas par Ēnu dienā piedzīvoto, kā arī izveidot stāstu, lai piedalītos konkursā.

4. posms - Ēnu dienas analīze un izvērtējums

Pēc Ēnu dienas noteikti būsi dažādu jaunu iespaidu pārņemts, tādēļ iesakām tos pierakstīt jau dienas gaitā, kā arī tūdaļ pēc Ēnu dienas. Tas Tev varētu noderēt, ja jāgatavo kāds rakstisks darbs vai prezentācija par Ēnu dienā piedzīvoto. Ēnu dienas analīze tiek veikta pēc izvēles un skolotāja norādījumiem.

Paraugs skolēna Ēnu dienas atspoguļojuma lapai ir aizpildāma pēc Ēnu dienas, lai novērtētu ieguvumus un apkoptu iegūto informāciju. Jautājumi Tev palīdzēs apkopot savas domas par Ēnu dienā piedzīvoto, kā arī izveidot stāstu, lai piedalītos konkursā.

PATS ATRADU SAVU ĒNU DEVĒJU

Tie skolēni, kas izrādījuši iniciatīvu un paši uzrunājuši savu Ēnu devēju, neizmantojot www.enudiena.lv sistēmu, ir aicināti aizpildīt īpašu pieteikuma formu "Pats atradu savu Ēnu devēju". To atradīsi sadaļā Reģistrējies - Pats atradu savu Ēnu devēju. Anketa redzama šeit