Ēnotāji: pasākums ir vērtīgs grūdiens karjeras izvēlē

02.02.2017.

«Diezgan bieži sastopu cilvēkus, kuri zina tikai tādas profesijas kā ārsti, pavāri, inženieri. Taču jauniešiem ir svarīgi laikus iepazīt pēc iespējas vairāk profesiju, izprast to darbības principus, lai varētu izdarīt pārdomātāku savas karjeras izvēli,"» secina Georgs Siders, aicinot skolēnus piedalīties gadskārtējā Ēnu dienā, kas ļauj ielūkoties dažādu speciālistu darba ikdienā. Pieteikšanās jau sākusies.

Arī pats Georgs pērn kļuva par ēnu. Viņš nolēma dienu pavadīt kopā ar īpašo uzdevumu vēstnieku Kārli Eihenbaumu. «Izvēlējos tieši viņu, jo jau kādu laiku padziļināti interesējos par politiku un starptautiskajām attiecībām. Vēlējos saprast, ko nozīmē strādāt par vēstnieku. Lai gan pats izvēlējos cilvēku, kurš saistīts ar man interesējošu profesiju, īstenībā uzskatu, ka nav svarīgi, ko tu ēno, bet svarīgi ir redzēt, kā cilvēki strādā,» stāsta Georgs.

Diena ar pievienoto vērtību

Viņš piekrīt, ka, pavadot dienu kopā ar konkrētas profesijas pārstāvi, tiek iegūta lielāka izpratne par konkrēto nozari un tās darbību. «Ēnu diena nenoliedzami palīdz pieņemt lēmumu par savu karjeras ceļu. Esmu saticis cilvēkus, kuri pēc piedalīšanās Ēnu dienā saprot to, ka tieši šī nozare ir viņam vispiemērotākā. Tā tas arī notika ar mani, jo tieši pēc tikšanās ar Ārlietu ministrijā strādājošajiem sapratu, ka starptautiskās attiecības ir man vispiemērotākā studiju programma, kā arī spēju izvērtēt, kuras augstskolas man ir vispiemērotākās. Bet zinu arī cilvēkus, kuri pēc Ēnu dienas saprot, ka nekad nevēlēsies strādāt šajā nozarē. Un tas nebūt nav slikti. Labāk to ir saprast vidusskolas laikā nekā augstskolā,» ir pārliecināts Georgs. «Uzskatu, ka ikviens, kurš dodas uz Ēnu dienas pasākumu, nav savu dienu iztērējis nevērtīgi, jo ir svarīgi saprast to, kas tev patīk, bet vēl tikpat svarīgi ir saprast, kas tevi nemaz neinteresē, lai nākotnē nepieļautu stulbas kļūdas, kuras būtu jānožēlo. Bet ēnu devējiem iesaku tiešām parādīt savu īsto darba dienu, nevis radīt nepatiesus uzskatus,» iesaka Georgs.

Mudina ēnošanu pagarināt

Savukārt Aizkraukles novada ģimnāzijas skolniece Laura Timko ēnām iesaka nebaidīties ēnu devējus iztaujāt par darba specifiku un uzdot citus jautājumus, kas interesē ēnotājus. «No Ēnu dienas nebūs jēgas, ja jaunieši neuzzinās informāciju par to, kā rit ikdiena konkrētajā profesijā,» secina Laura, kas jau kopš 7. klases ir aktīva ēnotāja. Tā kā Lauru interesē gan politika, gan ekonomika, viņa ir ēnojusi personas tieši no šā lauciņa - Saeimas deputātu Raivi Dzintaru un Swedbank valdes locekli Irīnu Pīgozni. «Pateicoties Ēnu dienām, es sapratu, ko es vēlos,» akcentē Laura.

Arī Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas 12. klases skolniece Vēsma Asja Kurzemniece ir ilggadēja Ēnu dienu dalībniece - šogad viņa ēnos jau piekto gadu pēc kārtas. «Izvēloties savu ēnojamo personu, vienmēr pievēršu uzmanību tam, vai tas būs vērtīgi man un manai izaugsmei. Tieši tāpēc visās Ēnu dienās esmu izvēlējusies ēnot vadītājus, jo pati arī vēlos par tādu kļūt. Ēnu dienu uzskatu kā tādu mazu grūdienu karjeras izvēlē, taču tālāko ceļu mums ir jāveic pašiem. Ja Ēnu diena tiek izmantota mērķtiecīgi, lai veidotu kontaktus, uzzinātu konkrētas interesējošas lietas vai lai censtos ielauzties darba tirgū, tā ir lieliska platforma. Ļoti vērtīgi, manuprāt, būtu Ēnu dienu nedaudz paplašināt, lai konkrēto personu iepazītu vairāk un saprastu darba būtību, nevis apskatītu uzņēmuma telpas, dotos ekskursijā pa to un nodotos īsā small talk, kā tas ir, viesojoties lielos uzņēmumos,» rezumē Vēsma.

Ieskats atšķirīgās jomās

Vairāku gadu ēnošanas pieredze ir arī Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas komerczinību skolotājai, Dr. Barloti projektu vadītājai Airitai Mileikai-Plūmei. «Tā kā pati tajā brīdī vēl nezināju, par ko īsti vēlos kļūt, - izmantoju izdevību ieskatīties dažādu profesiju ikdienā. Mācoties 9. klasē, bez nekāda teorētiska vai praktiska priekšstata domas sliecās par uzņēmējdarbību, menedžmentu - vadību. Sazinājos ar Statoil [tagad - Circle K Latvia], kas piedāvāja ēnot vienu no degvielas uzpildes stacijas vadītājām. Tajā dienā guvu ieskatu personālvadībā un noliktavu pārvaldībā. Atskatoties uz savu nākamā gada izvēli, to saistu ar tā brīža aizraušanos - orientēšanās sportu - ēnoju fitnesa treneri Ralfu Upmani. Šo ēnu dienu saistu ar pozitīvām atmiņām, smiekliem un pamatīgu nogurumu, jo piedalījos vairākās nodarbībās. Guvu priekšstatu par nepieciešamo fizisko sagatavotību, lai strādātu par fitnesa treneri, kā arī secināju - sports priekš manis paliks hobija līmenī. Pēdējā ēnu dienā, ko baudīju skolēna statusā, ēnoju pasākuma organizatori. Ēnojamā persona bija parūpējusies informāciju parādīt ļoti interesantā veidā - caur aktivitātēm un praktisku pieredzi. Redzēju pieprasītas organizācijas noslodzi, laika menedžmenta nozīmi pasākuma organizatora ikdienā,» atceras Airita. Viņa ir pārliecināta - lai Ēnu diena tiešām darbotos, ir jābūt ieinteresētai arī skolai, «ļoti noderēja veidot par šo dienu atskaites, kas palīdzēja veikt analīzi. Līdz ar to veidojās priekšstats par profesijas ikdienu, taču guvu arī daudzas personīgas atziņas, piemēram, ko atstāt hobija līmenī, kādas īpašības jau piemīt vai kuras jāpilnveido, lai būtu veiksmīga izvēlētajā profesijā», norāda Airita.

Ēnotāji aicināti pieteikties vakancēm līdz 5. februārim! 

Avots: nra.lv

Dalies ar ziņu