ĒNU DIENAS NORISE

 

 

1. Ēnu devēji reģistrējas, atjauno profilus un piesaka vakances.

2. Ēnotāji reģistrējas un atjauno profilus līdz 1.aprīlim.

3. Ēnotāji piesakās vakancēm un Ēnu devēji izskata pieteikumus 3 pieteikšanās kārtās.

 

Ēnotājam ir iespēja pieteikties vienlaicīgi tikai uz 1 vakanci. Ja to noraida vai Ēnu devējs neapstiprina konkrētā periodā, skolēnam atveras jauna iespēja pieteikties citai vakancei. Katru reizi var pieteikties tikai uz 1 vakanci, līdz ar to izvēle jāveic rūpīgi. Pirms tam iesakām iepazīties ar plašo vakanču piedāvājumu un atzīmēt pie favorītiem tās vakances, kas interesē visvairāk un tad izvēlēties 1 vakanci, kurai pieteikties un sniegt pārdomātu motivāciju.

Ja pieteikums uz interesējošo vakanci tiek apstiprināts, gaidi tālākas instrukcijas no Ēnu devēja par Ēnu dienas norisi. Ja Ēnu devējs ar Tevi nav sazinājies par Ēnu dienas norisi, aicinām sazināties ar Ēnu dienas organizatoriem – Junior Achievement Latvia. Palīdzēsim atrisināt radušos situāciju.

Ja pieteikums tiek noraidīts, piesakies uz jaunu vakanci. Nav ierobežots skaits, cik daudz reizes var pieteikties uz kādu no pieejamajām vakancēm, ja Tavs pieteikums tiek noraidīts. Pieteikties uz to vakanci, kurā jau tiki noraidīts, gan vairs nebūs iespējas.

Ēnu dienas 2022 nolikums

Ieteikumi Ēnu dienas veiksmīgākai norisei

1.posms - sagatavošanās darbi Ēnu dienai

Pirms sāc pieteikties vakancēm, izvērtē savu profilu, vai visa informācija ir aktuāla un atjaunota, kā arī piedomā, ko norādīt pie ārpusskolas aktivitātēm un prasmēm, jo Ēnu devēji varēs apskatīt Tavu profilu, izvērtējot pieteikumu ēnošanai. 

Iepazīsties ar plašo vakanču piedāvājumu un interesējošās vakances pievieno saviem favorītiem.

 

2.posms – pieteikšanās vēlamajai vakancei

Vienlaicīgi varēsi pieteikties tikai uz 1 vakanci, rakstot Ēnu devējam Motivācijas vēstuli. Motivācijas vēstulē pamato savu vēlmi ēnot konkrēto profesiju pie konkrētā Ēnu devēja un kāpēc viņam būtu jāizvēlas tieši Tevi. Atceries, ka Tava motivācija būs galvenais atlases kritērijs, pēc kura Ēnu devējs izvēlēsies savas ēnas. 

 

1.pieteikšanās kārta (09.03.-14.03.)

Ja Ēnu devējs Tevi apstiprina, tad  apsveicam ar iegūto Ēnošanas vietu! Ja Ēnu devējs Tevi neapstiprina, neuztraucies, Tev būs iespēja pieteikties jaunai vakancei nākamajā Ēnu dienas pieteikšanās kārtā.

2.pieteikšanās kārta (18.03.-21.03.)

Ja Ēnu devējs Tevi apstiprina, tad  apsveicam ar iegūto Ēnošanas vietu! Ja Ēnu devējs Tevi neapstiprina, neuztraucies, Tev būs iespēja pieteikties jaunai vakancei nākamajā Ēnu dienas pieteikšanās kārtā.

3.pieteikšanās kārta (25.03.-28.03.)

Ja Ēnu devējs Tevi apstiprina, tad  apsveicam ar iegūto Ēnošanas vietu! Ja Ēnu devējs Tevi neapstiprina, Tev ir iespēja kļūt par Nejaušo Ēnotāju.

Nejaušais Ēnotājs

Kļūstot par Nejaušo Ēnotāju, Tev tiek dota iespēja izvēlēties vienu no piedāvātajām brīvajām Ēnu devēju vakancēm 1.aprīlī. Tu automātiski kļūsi par šī Ēnu devēja Ēnotāju. Šajā kārtā piedalās tikai tie Ēnu devēji, kam palikušas neaizpildītas vakances un kas ir izvēlējušies piedalīties Nejaušajā Ēnotājā.

 

Pats atradu savu Ēnu devēju

Ja neatrodi sev interesējošo vakanci, uzņemies iniciatīvu un sarunā pats savu Ēnu devēju!
Sazinies ar izvēlētā uzņēmuma, iestādes vai organizācijas, kas nav reģistrējušies enudiena.lv, pārstāvjiem, informē par gaidāmo Ēnu dienu, izsaki vēlmi piedalīties un pamato, kāpēc uzņēmumam būtu Tevi jāuzņem Ēnu dienā. Pēc tam piereģistrē savu vakanci arī portāla sadaļā Pats atradu savu ēnu devēju (šo atradīsi pie iespējas Reģistrēties lapā), lai Ēnu dienas organizatoriem -  Junior Achievement Latvia - būtu iespēja to iekļaut kopējā Ēnu dienas statistikā.

Padomi motivācijas formulēšanai

Piesakoties vakancei, Tev būs jāpamato, kāpēc vēlies ēnot konkrēto personu un profesiju. Pārdomā rūpīgi, ko rakstīt pieteikumā, jo Tava motivācija būs galvenais atlases kritērijs, pēc kura Ēnu devējs izvēlēsies savas ēnas. Tas, ko ierakstīsi pieteikumā, būs izšķiroši!

 • Motivācija šajā gadījumā ir tas, kas Tevi pamudināja pieteikties uz konkrēto vakanci. Piemēram, tā var būt vēlme strādāt šajā profesijā vai nozarē vai padziļināta interese par attiecīgo profesiju, nozari vai uzņēmumu.
 • Pamato īsi, kāpēc šī Ēnu diena pie konkrētās personas Tev būtu lietderīga. Piemēram, Tu vēlies studēt šajā nozarē vai vēlies strādāt attiecīgajā uzņēmumā, iestādē vai organizācijā.
 • Svarīgi, lai Tava pieteikuma motivācija ir īsa, pamatota un pārliecinoša. Piemēram, ja raksti, ka padziļināti interesējies par kādu profesiju vai nozari, tad noteikti piemini, kā tieši to dari (piemēram, piedalies interešu grupās, lasi literatūru utt.). Jo pārliecinošāks būs pamatojums, jo lielāka iespēja Ēnu dienā tikt uz viskārotāko vakanci!
 • Ja dodies pie kādas konkrētas personas, tad pamato, kāpēc tieši vēlies ēnot viņu, nevis kādu citu šīs nozares pārstāvi. Tas piešķirs personiskāku attieksmi. Kas tieši Tevi saista konkrētās personas darbā?
 • Neaizmirsti, ka pieteikums ir Tava vizītkarte, pirmais iespaids par Tevi! Tādēļ raksti to lietišķā stilā, piedomā par gramatiku, pareizrakstību un noteikti pirms iesūtīšanas vēlreiz pārbaudi uzrakstīto. Neliterāras valodas lietošana un gramatiskas kļūdas var atstāt sliktu pirmo iespaidu, kā arī samazināt iespēju tikt pie kārotās vakances!

3. posms - Ēnu diena

Ēnu devējam pēc Tava pieteikuma apstiprināšanas jāsazinās ar Tevi, lai informētu par Ēnu dienas norisi. Esi pacietīgs, bet, ja neesi sagaidījis informāciju līdz 4.aprīlim, uzņemies iniciatīvu un sazinies ar Ēnu dienas organizatoriem, lai varam palīdzēt atrisināt jautājumus un neskaidrības.

Ēnu diena. Sagatavojies tai nopietni! Padomā par sava apģērba izvēli, par jautājumiem, ko uzdosi savam Ēnu devējam, un neaizmirsti izdrukāt svarīgos dokumentus. 

Ēnu diena parasti ir 4–6 stundas gara, taču par precīzu norises laiku vienojies ar savu Ēnu devēju. Centies šo laiku izmantot pēc iespējas daudzpusīgāk – vēro apkārt notiekošo, komunicē ar savu Ēnojamo un uzdod sagatavotos intervijas jautājumus, lai gūtu maksimāli daudz no kopā aizvadītās dienas. 

Padomi veiksmīgai Ēnu dienai!

 • Saģērbies atbilstoši profesijai. Ar savu ārējo izskatu centies piemēroties sava Ēnu dienas uzņēmuma specifikai (to noskaidro jau iepriekš) un atceries, ka šajā dienā Tev godam jāpārstāv ne tikai pašam sevi un sava skola, bet arī Ēnu dienas organizētājs – biedrība Junior Achievement  Latvia.
 • Nenokavē dienas sākumu un norunāto tikšanās laiku. Ja dodies uz vietu, kuru nepārzini, ierodies ar laika rezervi un noteikti pirms tam izpēti karti, lai precīzi zinātu, kurp jādodas. Pieraksti Ēnu devēja telefona numuru, lai nepieciešamības gadījumā varētu ar viņu sazināties.
 • Izmanto sev atvēlēto laiku lietderīgi – ieteicams uzsākt darba dienu ar iepazīšanos un turpmākās darba dienas norises plānu.
 • Esi lietišķs un aktīvs, atceries, ka vienlaicīgi savu uzdevumu veicat abi – gan Ēnas devējs, gan Ēnotājs. Nekautrējies izzināt visu, kas Tev svarīgs, – uzdod sev interesējošus jautājumus par Ēnu devēja profesiju.
 • Ja kopā ar ēnojamo jāpavada pusdienas pārtraukums, noskaidro, vai pusdienosiet kopā. Noteikti paņem līdzi pusdienu naudu, lai varētu samaksāt par savām pusdienām.
 • Vēro visu apkārt esošo un notiekošo, lai dienas beigās varētu secināt un dalīties ar piedzīvotajā gan ar savu Ēnu devēju, gan vēlāk ar skolas biedriem.
 • Atceries, ka dalība Ēnu dienā notiek brīvprātīgi gan no skolēnu, gan Ēnu devēju puses. Tādēļ novērtē to un neaizmirsti dienas beigās pateikt paldies par Tev atvēlēto laiku!

Dokumenti

Apliecinājuma zīme Tev ir jāizdrukā, Ēnu dienā jāņem līdzi un dienas beigās jāaizpilda kopā ar savu Ēnu devēju. Tā apliecina Tavu dalību Ēnu dienā. To varēsi pievienot savam CV, piesakoties darbā, apmaiņas mācību programmai vai studijām.

Paraugs intervijas jautājumiem Tev palīdzēs neapjukt un satraukumā zināsi, ko jautāt un par ko runāt ar Ēnu devēju. Izlasi to laicīgi pirms Ēnu dienas, papildini ar saviem jautājumiem, ko vēlies jautāt uzzināt un esi gatavs un sarunai!

Skolēna Ēnu dienas atspoguļojuma lapa ir aizpildāma pēc Ēnu dienas, lai novērtētu ieguvumus un apkoptu iegūto informāciju. Jautājumi Tev palīdzēs apkopot savas domas par Ēnu dienā piedzīvoto, kā arī izveidot stāstu, lai piedalītos konkursā.

Datu apstrādes forma - līdz ar 2018.gada 25.maijā spēkā stājušos Vispārīgo datu aizsardzības regulu, Ēnu devējiem, lai varētu Ēnu dienas laikā uzņemt foto, kā arī saņemt informāciju no ēnotājiem, ir nepieciešams skolēnu aizpildīts pieteikums dalībai Ēnu dienai. Tādēļ skolēniem saviem Ēnu devējiem ir iepriekš jāiesūta vai arī Ēnu dienas datumā līdzi jāņem vecāku aizpildīta datu apstrādes forma.

Ēnu diena 2022 nolikums

 

1.-3. klašu skolēniem

Apliecinājuma zīme (1. klases skolēniem) vai Apliecinājuma zīme (2.-3. klases skolēniem) Tev ir jāizdrukā, Ēnu dienā jāņem līdzi un dienas beigās jāaizpilda kopā ar savu Ēnu devēju. Tā apliecina Tavu dalību Ēnu dienā.

Darba lapas (1.klases skolēniem) vai Darba lapas (2.-3.klases skolēniem) Tev palīdzēs neapjukt un satraukumā zināsi, ko jautāt un par ko runāt ar Ēnu devēju. Izlasi to laicīgi pirms Ēnu dienas, papildini ar saviem jautājumiem, ko vēlies jautāt uzzināt un esi gatavs un sarunai!

4. posms - Ēnu dienas analīze un izvērtējums

Pēc Ēnu dienas noteikti būsi dažādu jaunu iespaidu pārņemts, tādēļ iesakām tos pierakstīt jau dienas gaitā, kā arī tūdaļ pēc Ēnu dienas. Tas Tev varētu noderēt, ja jāgatavo kāds rakstisks darbs vai prezentācija par Ēnu dienā piedzīvoto. Ēnu dienas analīze tiek veikta pēc izvēles un skolotāja norādījumiem.

Skolēna Ēnu dienas atspoguļojuma lapa ir aizpildāma pēc Ēnu dienas, lai novērtētu ieguvumus un apkoptu iegūto informāciju. Jautājumi Tev palīdzēs apkopot savas domas par Ēnu dienā piedzīvoto, kā arī izveidot stāstu, lai piedalītos konkursā.

Aptauja par Tavu Ēnu dienu - katru gadu pēc Ēnu dienas aicinām skolēnus aizpildīt aptauju lai varam nodrošināt nākamā pasākuma veiksmīgāku norisi, tādēļ esi aktīvs un aizpildi anketu, tiklīdz to saņem, lai dalītos pieredzē.

Pats atradu savu Ēnu devēju

Tie skolēni, kas izrādījuši iniciatīvu un paši uzrunājuši savu Ēnu devēju, neizmantojot www.enudiena.lv sistēmu, ir aicināti aizpildīt īpašu pieteikuma formu "Pats atradu savu Ēnu devēju". To atradīsi sadaļā Reģistrējies - Pats atradu savu Ēnu devēju.