Latvijā notiek ĒNU DIENA — otro gadu pēc kārtas populārākā profesija ir programmētājs

14.02.2018.

Pilnizmēra statistika

Latvijā notiek ĒNU DIENA — otro gadu pēc kārtas populārākā profesija ir programmētājs

Šodien visā Latvijā norisinās lielākās izglītības organizācijas Junior Achievement Latvija (JA Latvija) organizētais karjeras izglītības pasākums skolu jauniešiem ĒNU DIENA.

Šogad ēnotājus ar dažādām profesijām iepazīstinās 1542 ēnu devēji no visas Latvijas, kas ir par 17 % vairāk nekā 2017. gadā, kopumā piedāvājot 8044 vakances. Liela ir arī skolēnu interese par ĒNU DIENU — portālā www.enudiena.lv šogad reģistrējušies 49 000 potenciālo ēnotāju iepretim pagājušā gada 41 500 ēnot gribētājiem. Visvairāk ēnotājušogad pieteikušies no Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas, Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas un Jelgavas Valsts ģimnāzijas. Aktīvākas ēnotājas ir meitenes — 65 % no ĒNU DIENAS dalībniekiem.

Šogad pieprasītākās profesijas skolēnu vidū ir programmētājs (294 pieteikumi), ārsts (274), radio diktors (255), gaisa kuģa stjuarts (204), fizioterapeits (177), sabiedrisko attiecību speciālists (153), ugunsdzēsējs (146), arhitekts (132), jurists (130), neatliekamās medicīnas palīdzības ārsta palīgs (125).

Savukārt ēnu devēju piedāvātākās profesijas ir sabiedrisko attiecību speciālists (162 vakances), projektu vadītājs/direktors (124 vakances), ugunsdzēsējs/glābējs (118 vakanču), programmētājs (105 vakances), iestādes vadītājs (97 vakances), ārsts (92 vakances), farmaceits (91 vakance), neatliekamās medicīnas palīdzības ārsta palīgs/feldšeris (87 vakances), bibliotekārs (83 vakances), policijas inspektors (77 vakances).

“Pēdējos gados vērojama pozitīva tendence ēnot profesiju pārstāvjus — speciālistus, ne tik daudz vadītājus, atpazīstamas personības vai politiķus; ministra ēna vairs nav jauniešu pieprasītāko vakanču vidū. Skolēni aptaujās izsaka vēlmi ĒNU DIENĀ redzēt īsto profesijas ikdienu, ne darba devēja sarīkotu “teātri” — uzņēmuma reklāmas pasākumu. Tas vēlreiz apliecina, ka vairums jauniešu ēnu dienu uztver nopietni un šo pieredzi patiesi izmanto savas karjeras plānošanai un nākotnes profesijas izvēlei. Ceru, ka uzņēmumu un iestāžu pārstāvji šodien iedrošinās skolēnus komunikācijai un pieredzes apmaiņai un no tā ieguvēji būs abas puses — gan skolēni, gan ēnu devēji,” norāda ĒNU DIENAS rīkotājs, Junior Achievement Latvija vadītājs Jānis Krievāns.

Aktīvākie ēnu devēji šogad ir Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests, piedāvājot ēnot 141 darbinieku, Jelgavas pilsētas pašvaldība — 129, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests — 90, AS Swedbank — 73 un Rīgas Tehniskā universitāte (RTU) — 42 darbiniekus.

Šogad otro gadu skolēniem no Latvijas bija iespēja pieteikties uz ēnas vietu ārpus Latvijas. Šoreiz tādu iespēju deva Rīgas Tehniskā universitāte, kas piedāvāja vidusskolēniem, kuri interesējas par augstas enerģijas daļiņu fizikas pētījumiem, doties uz Šveici, Ženēvu, un ēnot RTU pētniekus, kuri strādā Eiropas Kodolpētniecības centrā (CERN).

ĒNU DIENAS mērķis ir veicināt skolēnu izglītības satura sasaisti ar reālo dzīvi, palīdzot skolēniem mērķtiecīgi plānot savu karjeru, izdarīt izvēli par savu nākotnes profesiju un atbilstoši sagatavoties darba tirgum. Darba devējiem savukārt tā ir laba iespēja veidot sava uzņēmuma atpazīstamību un piesaistīt nākamos kolēģus.

ĒNU DIENU 2018 informatīvi atbalsta portāls Inbox.lv, ziņu aģentūra LETA, tiešsaistes sociālā tīmekļa vietne Draugiem.lv, EHR mediju grupa unizdevējs Dienas mediji.

 

Dalies ar ziņu