Kāpēc ne es? – Ēnu Dienā nebaidīties no izaicinājumiem aicina LLU rektore
11. februārī, kad visā Latvijā notiek Ēnu diena, arī 20 Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) mācībspēki un zinātnieki ieguvuši "ēnas", tostarp vairāku fakultāšu dekāni, Komunikācijas un mārketinga centra darbinieki, Veterinārās klīnikas veterinārārsti un pat universitātes rektore Irina Pilvere.
LLU rektores Irinas Pilveres "ēna", Jelgavas Spīdolas ģimnāzijas 11. klases skolniece Elīna Dučkena, atklāj, ka universitātē kā "ēna" viesojas atkārtoti, jo pirms gada iepazinusies ar LLU žurnāla "Plēsums" korespondenta darbu, bet šoreiz pieteikusies iepazīt rektores kā universitātes augstākās vadītājas darba dienu. Skolniece piedalījās rektores Ēnu dienas intervijā, iepazinās ar LLU struktūru, darbības virzieniem, citiem universitātes vadības pārstāvjiem un galvenajiem izaicinājumiem rektores darbā.
"Šobrīd mācos sociālā virziena klasē un vairāk interesējos par vēstures un ekonomikas jautājumiem. Domāju, ka pēc gada, kad absolvēšu vidusskolu, studēšu LLU Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātē. Ēnošana ir lieliska iespēja redzēt, kā strādā universitātes rektore, kas arī kādreiz bijusi ekonomiste, un izzināt ne tikai viņas darba ikdienu, bet arī karjeras attīstības ceļu no vidusskolas līdz pat šodienai. Skolā nav iespējams iegūt tik plašu priekšstatu par konkrētā profesijas pārstāvja darba specifiku, kāds iegūstams, viesojoties viņa darba vietā," stāsta E. Dučkena.
I. Pilvere atklāj, ka, mācoties vidusskolā, viņas sapnis bija studēt juristos: "Taču pakļāvos savu draudzeņu izvēlei un atnācu studēt lauksaimniecības ekonomiku toreizējā Latvijas Lauksaimniecības akadēmijā. Man kā jaunietei nebija aizspriedumu pret lauksaimniecību, kādi mūsdienās bieži vien raksturīgi jauniešiem, un pēc augstskolas absolvēšanas sāku strādāt kā ekonomiste kolhozā "Tērvete". Lēniem soļiem, krājoties dzīves pieredzei, bet mērķtiecīgi no ekonomista kļuvu par departamenta vadītāju Zemkopības ministrijā, direktori Lauku atbalsta dienestā un vēlāk arī par dekāni LLU Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātē."
Vadītāja darbs nav viegls, jo tas ir pilns dažādiem izaicinājumiem un šķēršļiem, taču rektore ikvienu jaunieti aicina izmantot dzīvē piedāvātās iespējas, nebaidīties no tām un uz skeptiķu jautājumiem censties atbildēt ar pretjautājumu: "Kāpēc ne es?" Turklāt, domājot par studijām universitātē un iespējams tieši LLU, atcerēties, ka tā ir unikāla iespēja ikvienam jaunietim, jo LLU piedāvā studijas daudzveidīgās studiju programmās, kas sagatavo dažādu līmeņu speciālistus visām tautsaimniecības nozarēm.
Klausoties rektores karjeras izaugsmes stāstā, Elīna atzīst, ka nejūtoties kā izteikta līdere, bet pieļauj iespēju, ka līdzīgā veidā arī viņa varētu kļūt par vadītāju. Šobrīd viņai svarīgākais ir vidusskolas absolvēšana, augstākās izglītības un darba pieredzes iegūšana izvēlētajā profesijā, taču vēlāk svarīga varētu kļūt vadības funkciju pildīšana kādā uzņēmumā.