No Ēnu dienas par programmētāju

14.02.2018.

Foto: "Ēnu diena 2016.gadā Draugiem Group"

Drīz jau būs jau pusgads kā strādāju Dynatech Latvia - starptautiskā IT (Informācijas Tehnoloģijas) uzņēmumā, kur strādā ap 300 programmētājiem - un jā, es esmu visjaunākais! :) Tieši Ēnu dienas pasākums mani motivēja un palīdzēja iegūt darbu specialitātē tik agrā vecumā.

Mana pirmā Ēnu diena bija 2015.gadā - tad skolā tas bija obligāts pasākums un bija jāiet visiem. No tās reizes es neizlaidu nevienu Ēnu dienu, jo man patika iejusties darbinieka ādā un uzzināt katras sfēras "+" un "-". Pirmos divus gadus ēnoju projektu vadītājus, bet trešo gadu izlēmu ēnot programmētāju, kas izrādījās ļoti laba izvēle.
Mans ēnu devējs izstāstīja par uzņēmumu, par viņa pienākumiem un darba apstākļiem. Tāpat motivēja mani sākt programmēt jau tagad. Mani apmierināja viss un es sapratu, ka man varētu patikt šī profesija. Pēc Ēnu dienas es nolēmu, ka vēlos strādāt IT vai vismaz pamēģināt sevi šajā nozarē. Un tā kā man nepatīk atstāt lietas "uz vēlāku", būdams 17 gadus vecs, bez nepieciešamajām zināšanām, es nopietni uzstādīju sev mērķi iegūt darbu IT tuvākajā laikā. 

Tā kā es mācos vidusskolā, mana vienīgā iespēja izmēgināt sevi IT bija strādāt vasaras brīvlaikā, bet līdz tam man atlika vien 3 mēneši.. Tomēr tas vēl vairāk mani motivēja sākt mācīties cik ātri vien iespējams. Es paņēmu kalendāru uz 3 mēnešiem un katru dienu pierakstīju, cik stundas veltīju programmēšanas apguvei - beigās tikai 2 dienas nebija aizpildītas. Pašmācībā ļoti svarīga ir pašdisciplīna un spēja sakārtot savu laiku, lai pietiek gan mācībām, gan arī citām nodarbēm. Tāpat, ja izvēlies sēdošu darbu, ir ļoti ieteicams paralēli nodarboties ar sportu, ko es arī darīju un daru.

 1.jūnijs bija pirmā vasaras brīvlaika diena, bet priekš manis tā bija uzvaras diena, jo no tās dienas es sāku strādāt IT. Tā bija maza 10 cilvēku komanda, kas veidoja mājaslapas uzņēmējiem. Pa vasaru pārgāju uz tālmācības vidusskolu, lai arī turpmāk apvienotu darbu ar mācībām. Pēc veiksmīga 3 mēnešu darba pavisam netīšām mani uzaicināja uz interviju Dynatech Latvia, kas ir daudz lielāks uzņēmums, kas nodarbojas ar sarežģītiem IT risinājumiem. Mana kanditatūra viņiem patika un mani pieņēma uz izmēģinājuma laiku. No sākuma bija grūti, jo vajadzēja strādāt ar tehnologijām, ar kurām nekad iepriekš nebiju strādājis, tomēr uzņēmumā bija labas izglītības programmas un pieredzējuši izstrādātāji, kuri palīdzēja ātrāk "ieiet" darba tempā un iemācīties vajadzīgās tehnoloģijas. Pirms mēneša arī te izgāju izmēginājuma termiņu un nenožēloju nevienu brīdi par savu izvēli mainīt skolu, darbu un nākotni kā tādu! Viss šis nenotiktu, ja es sēdētu savā komforta zonā, neapmeklētu ēnu dienas un nemēģinātu pats pilnveidot sevi. :)

 

Ko vari paņemt Tu, lasītāj, no mana stāsta?

1. Ja vēl neesi izlēmis savu sapņu profesiju, ēnu dienu apmeklē katru gadu un pēc iespējas maini nozares, lai paplašinātu redzesloku un saprastu, kura Tev patīk vairāk - tas ir normāli lēkāt pa nozarēm, kamēr esi jauns. Ar ko tik es nenodarbojos..

2. Ja tev ļoti iepatikas kāda nozare, tad negaidi «īsto brīdi» vai universitāti, bet gan padomā, ko tu vari darīt jau tagad (jā, tūlīt!), lai ieguldītu savā nākotnē un realizētu savus sapņus. Ja Tu sāksi tagad, tad vēlāk tu apsteigsi savus vienaudžus un gūsi lielākus panākumus. Statistika rāda, ka par veiksmīgiem sportistiem biežāk kļūst tie, kuri sāk savu karjeru ļoti agros vecumos - ar profesionālo karjeru ir līdzīgi, bet ar nosacījumu, ka Tu virzies uz priekšu un attīsties. Kā saprast, vai tu attīsties? Ļoti vienkārši - ja tev viss iet viegli bez problēmām - apveicu, tu esi komforta zonā! :) Līdzīgi bija man pirmajā uzņēmumā.

Atceries - vecums nav šķērslis, un Tu vari būt jebkas - programmētājs, uzņēmējs, frizieris vai kaskadieris, galvenais ir noticēt sev un nebaidīties no šķēršļiem.

Sogad es kļuvu par ēnu devēju, un mani nāks ēnot 2-3 Ēnas.

Maksims Kitajevs

Dalies ar ziņu