Informācija

 

Par Ēnu dienu

Ēnu diena ir pasaulē atpazīstama un atzīta Junior Achievement karjeras izglītības programma 1.-12. klašu skolēniem, kuras laikā skolēni apmeklē kādu darba vietu un vēro interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu. Latvijā Ēnu diena ir biznesa izglītības biedrības Junior Achievement Latvia (JA Latvia) reģistrēta preču zīme.

 

Ēnu dienas mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, lai palīdzētu jauniešiem izvēlēties profesiju un atbilstoši sagatavotos darba tirgum. Šī ir programma, kas jau daudzus gadus sekmīgi iekļauj izglītības procesā karjeras jautājumus, rosinot jauniešus plānot savu nākotni jau skolas laikā. Veidojot sadarbību starp skolu, sabiedrību un darba vidi, Ēnu diena sekmē jauniešu integrāciju sabiedrībā un darba tirgū nākotnē.

 

Šodien Ēnu diena kā praktiskās karjeras izglītības un profesionālās orientācijas programma ir nepieciešama mūsu jauniešiem vēl vairāk nekā agrāk. Darba tirgus attīstības tendences paredz, ka jauniešiem ir jābūt ne tikai apveltītiem ar kādām specifiskām zināšanām, bet arī jāspēj analizēt lielu apjoma informāciju, jāspēj sarunāties vairākās svešvalodās un no viņiem tiek sagaidīts tas, ko sauc par emocionālo inteliģenci. Turklāt tehnoloģijas ienes ļoti būtiskas korekcijas arī pašu profesiju piedāvājumā, regulāri radot jaunas, vēl līdz šim nezināmas profesijas. Tas viss prasa, lai jauniešiem savlaicīgi būtu iespēja klātienē iepazīties ar profesionālo darba vidi un jau skolas laikā - gadu no gada - iepazīties ar sev interesējošo profesionālās darbības jomu.

 

Tikai sadarbojoties skolotājiem ar skolēniem un potenciālajiem darba devējiem, mēs varam palīdzēt jauniešiem atrast katram savu vietu dzīvē. JA Latvia no savas puses nodrošina jauniešu satikšanos ar saviem potenciālajiem darba devējiem vai gūt iedvesmu savam biznesam, izmantojot Latvijā lielāko tiešsaistes karjeras izglītības biržu skolu jauniešiem enudiena.lv.

 

Ēnu diena Nolikums

Ēnu dienas plakāts A3

Ēnu dienas plakāts A4

 

 Skolotāja iesaiste

Kā Jūs varat palīdzēt

Šajā platformā mēs piedāvājam savā veidā "slēgt darījumus" ar potenciālajiem Ēnu devējiem - uzņēmumu, organizāciju, iestāžu pārstāvjiem. Aicinām būt par atbalsta punktiem savās skolās un palīdzēt jauniešiem ar Ēnu dienas norisi un vakanču izvēli. Aicinām rūpīgi iepazīstieties ar informāciju, kas paredzēta skolēniem - Ēnotājiem, lai sniegtu viņiem noderīgu padomu. Lūgums palīdzēt saviem skolēniem nopietni sagatavoties Ēnu dienai un rosināt viņus dalīties ar saviem pieredzes stāstiem portāla sadaļā PIEREDZES STĀSTI.

Mēs patiesi ceram, ka platforma enudiena.lv palīdzēs mums vēl vairāk tuvināties un apsolām, ka turpināsim strādāt, lai piedāvātu jums arvien jaunus, pedagoģiskajā darbā noderīgus risinājumus.

Aicinām iepazīties ar zemāk norādīto informāciju par materiāliem un iespējām, ko iespējams izmantot šobrīd, lai bērni un jaunieši savu Ēnu dienu aizvadītu pēc iespējas veiksmīgāk.

JA Latvia komanda vienmēr ar prieku jūs atbalstīs un atbildēs uz jūsu jautājumiem. 

Lai mums kopā izdodas!

 

 Ieteikumi Ēnu dienas norisei

Ēnu diena 1.-3. klases skolēniem

Ēnu dienas norise 1.-3. klasē ir iespējams organizēt saskaņā ar JA Latvia izstrādāto mācību programmu “Finanšu pratības ABC” mācību priekšmetam “Sociālās zinības”, integrēt citās Sociālo zinību mācību programmās.

1. klasē, saskaņā ar JA Latvia programmu “Finanšu pratības ABC”, liela uzmanība tiek pievērsta tādām tēmām kā vajadzības un vēlmes un pienākumi un atbildība, fokusējoties uz šo procesu norisi bērniem vislabāk zināmākajā vidē – savā ģimenē -mājsaimniecībā. Mēs uzskatām, ka pamats jebkuras personas atbildībā par savu sniegumu profesionālajā dzīvē un attieksmē pret darbu sakņojas izpratnē par pienākumu un atbildīgas rīcības nozīmi jebkurā situācijā. Tādēļ 1. klases skolēnus aicinām “ēnot” savas mājsaimniecības locekļus to ikdienas gaitās – ne tikai profesijā. Iespējams, ka bērni pat nenojauš, cik daudz “mazo darbiņu” tuviniekiem ir jāveic, lai organizētu mājsaimniecības ikdienu.

2. un 3. klasē aicinām skolēnus sākt iepazīt profesiju pasauli, “ēnojot” savus vecākus, aizbildņus, radiniekus, klasesbiedru vecākus vai citus pazīstamus pieaugušos viņu darba vietās,  lai gūtu pirmo priekšstatu par to, kas ir profesija un amats, kā norisinās viņu darbadiena.

Šajā vecumā aicinām izmantot iespējas skolēniem doties mācību ekskursijās, lai visa klase kopīgi iepazītu kādu uzņēmumu, organizāciju vai iestādi. Šo iespējams organizēt ārpus Ēnu dienas nedēļas. Šajā gadījumā iesakām izmantot enudiena.lv iespēju “MĀCĪBU EKSKURSIJAS” vai pašiem uzrunāt vēlamo ekskursijas vietu.

Ēnu dienas laikā aicinām skolēniem kā obligātu prasību noteikt “Apliecinājuma” aizpildīšanu. Tas būs kā pierādījums par skolēna dalību Ēnu dienā, kā arī sniegs skolēnam atgriezenisko saiti no Ēnu devēja.

IETEICAMIE MATERIĀLI

1. klases skolēniem (ja ēno “Ēnu devēja” ikdienu (ne profesiju)):

Visi materiāli kopā (.pdf)

2.-3. klases skolēniem (ja ēno darba vietā):

Visi materiāli kopā (.pdf)

 

Apliecinājums par dalību Ēnu dienā (.pdf  1 versija, .pdf 2.versija)

 

Ēnu diena 4.-8. klases skolēniem

Sākot no 4. klases, skolēni aicināti reģistrēties enudiena.lv un izveidot savu skolēna profilu, lai pieteiktos tur publicētajām vakancēm. Daļai no vakancēm ir vecuma ierobežojums, tādēļ skolēniem ieteicams vakances skatīt pēc pievienošanās savam profilam, lai varētu atlasīt savam vecumam atbilstošās.

Ēnu dienas laikā aicinām skolēniem kā obligātu prasību noteikt “Apliecinājuma” aizpildīšanu. Tas Jums kalpos kā pierādījums par skolēna dalību Ēnu dienā, kā arī sniegs skolēnam atgriezenisko saiti no Ēnu devēja.

IETEICAMIE MATERIĀLI:

Apliecinājums par dalību Ēnu dienā (.pdf  1 versija, .pdf 2.versija)

 

Ēnu diena 9.-12. klases skolēniem un profesionālās izglītības audzēkņiem

Šajā vecumā jauniešiem jau ir īstais laiks, lai ne tikai domātu par savu iespējamo karjeru, bet, lai sāktu to jau veidot. Pirmās prakses vietas, pirmās rekomendācijas vēstules, nozares ekspertu iesaiste projektu darbu veidošanā – šīs un vēl daudzas citas iespējas paver veiksmīga dalība Ēnu dienā.

Mudiniet skolēnus doties Ēnu dienā, bet citā laikā, īpaši profesionālo izglītības iestāžu audzēkņiem, organizējiet mācību ekskursiju uz ar mācību jomu saistītu uzņēmumu.

Labās prakses piemēri rāda, ka ļoti vērtīgi ir veltīt 2-3 mācību stundas pēc Ēnu dienas (piem., Klases stundas), lai skolēni dalītos savā pieredzē un iespaidos no Ēnu dienas. 

Ēnu dienas laikā aicinām skolēniem kā obligātu prasību noteikt “Apliecinājuma’ aizpildīšanu. Tas Jums kalpos kā pierādījums par skolēna dalību Ēnu dienā, kā arī sniegs skolēnam atgriezenisko saiti no Ēnu devēja.

IETEICAMIE MATERIĀLI:

Apliecinājums par dalību Ēnu dienā (.pdf  1 versija, .pdf 2.versija)

 

Mācību ekskursijas

Skolotājam ir iespēja pieteikt skolēnu klasi/grupu/kursu vienlaicīgi uz vairākām mācību ekskursijām. 

Pirms tam iesakām iepazīties ar mācību ekskursiju piedāvājumu, kas interesē un atbilst mērķim, kāpēc vēlaties, lai klase vai grupa dodas mācību ekskursijā.

Ja pieteikums uz interesējošo mācību ekskursiju tiek apstiprināts, jāgaida tālāki norādījumi no Ekskursiju sniedzēja par ekskursijas norisi. Ja Ekskursiju sniedzējs nav sazinājies par Mācību ekskursijas dienas norisi, aicinām sazināties ar Ēnu dienas un Mācību ekskursiju platformas organizatoriem – Junior Achievement Latvia. Palīdzēsim atrisināt radušos situāciju.

Ja pieteikums tiek noraidīts, piesakieties uz jaunu mācību ekskursiju. Nav ierobežots skaits, cik daudz reižu var pieteikties uz pieejamajām mācību ekskursijām.

Mācību ekskursijas var norisināties mācību gada laikā, taču ne Ēnu dienas norises nedēļā.

 

1.posms – vietas izvēle un pieteikšanās

Iepazīsties ar Mācību ekskursiju piedāvājumu enudiena.lv.

Izglītības iestādes pedagogs/karjeras konsultants/administrācijas pārstāvis piesaka skolēnu grupu/klasi/kursu uz mācību ekskursiju, aizpildot anketu  www.enudiena.lv/ekskursijas.

Ja Ekskursijas sniedzējs apstiprina pieteikumu, tad apsveicam ar iegūto Mācību ekskursijas vietu! Ekskursijas sniedzējs sazināsies ar Jums par Mācību ekskursijas norisi.

Ja Ekskursijas sniedzējs neapstiprina, neuztraucies, Jums būs iespēja pieteikties citai Mācību ekskursijai.

 

Padomi motivācijas formulēšanai

Piesakoties Mācību ekskursijai, būs jāpamato, kāpēc skolēniem ir būtiski viesoties konkrētajā uzņēmumā, organizācijā vai iestādē.

Mērķis izzināt, mērķis padziļināt kāda mācību kursa saturu ar konkrēta uzņēmuma pieredzi, lietderīgi izmantota iespēja, ja klātienē tiek apmeklēts kāds pasākums un mācību ekskursija, ir papildinošais elements vai ir kāds cits mērķis izvēlēties mācību ekskursiju  - tas ir jādara zināms Ekskursiju sniedzējam. Piemēram, tā var būt vairāku skolēnu vēlme strādāt šajā uzņēmumā vai nozarē, vai padziļināta interese par attiecīgo profesiju, nozari vai uzņēmumu.

Izglītības iestādes pārstāvis/pedagogs piesakot Mācību ekskursiju var norādīt, ka vēlas saņemt konkrētu informāciju ekskursijas saturā kādā no dotajiem virzieniem:

1. Darba pasaules iepazīšana (uzņēmumiem/iestādēm).

  • uzņēmuma / iestādes un nozares raksturojums;
  • profesijas/amati uzņēmumā/iestādē;
  • darba saturs, pienākumi;
  • darba laiks, apstākļi, darba rīki, aprīkojums, darba vide, kultūra, darba vieta u.c.

2. Izglītības iespēju iepazīšana (izglītības iestādēm):

  • izglītības iestādes profils, tās vieta Latvijas izglītības sistēmā;
  • piedāvātās izglītības programmas;
  • izglītības vide, telpu aprīkojums, tehnoloģijas, laboratorijas, darbnīcas u.c.
 

Mācību ekskursiju sniedzēji var piedāvāt vairākas aktivitātes, kuras nodrošinātu, lai skolēni pēc ekskursijas vēlētos tuvāk uzzināt par iespējamo profesiju vai savā karjeras plānā ierakstītu tieši konkrēto uzņēmumu, kā savu nākotnes darba vietu vai tieši konkrētais  uzņēmums būtu tas, kurš paplašina skolēnu redzesloku saistībā ar reālo pasauli. 

2. posms – Ekskursijas apstiprināšana

Pieteikšanās mācību ekskursijām notiek visu mācību gadu, izņemot to nedēļu, kad norisināsies Ēnu diena. Komunikācijas un saziņas laikā notiek vienošanās starp skolu un uzņēmumu. 

Cienot vienam otra laika, aicinām ievērot, ka skolas ekskursiju drīkst atteikt ne vēlāk kā 1 nedēļu pirms ekskursijas norises dienas

Ja Ekskursiju sniedzējs  ir apstiprinājis Jūsu pieteikumu uz  Mācību ekskursiju, aicinām atbildēt uz Ekskursiju sniedzēja jautājumiem, ja tādi radušies, kā arī sniegt papildu informāciju, ja tāda ir nepieciešama.

Ja Mācību ekskursiju notiek tiešsaistē, tad aicinām noskaidrot, kāds ir Jūsu tehniskais nodrošinājums, ko uzņēmums plāno izmantot Mācību ekskursijai un apzināt,  kas nepieciešams ekskursijas dalībniekiem - konkrēto laiku un pieslēgšanās (zoom, MS Team u.c.) adresi.

 

3.posms - Sagatavošanās Mācību ekskursijai

Pirms mācību ekskursijas, aiciniet skolēnus izpētīt internetā pieejamo informāciju par uzņēmumu, organizāciju vai iestādi, kā arī sagatavot sev interesējošus jautājumus.

Klātienes pasākumā Mācību ekskursijas, līdz ar 2018.gada 25.maijā spēkā stājušos Vispārīgo datu aizsardzības reguluEkskursiju piedāvātājam, lai varētu ekskursijas  dienas laikā uzņemt foto, kā arī saņemt informāciju no skolēniem, ir nepieciešams skolēnu aizpildīts pieteikums dalībai Mācību ekskursiju  dienai. Tādēļ aicinām Ekskursijas sniedzējus sazināties ar apstiprināto ekskursijas dalībnieku pārstāvi - pedagogu un lūgt viņu - aicināt iesūtīt vecāku aizpildītu DATU APSTRĀDES FORMU, šis dokuments pieejams ŠEIT.

 

4.posms – Mācību ekskursiju diena

Mācību ekskursiju dienā skolēnu grupa klātienē vai tiešsaistē apmeklē kādu noteiktu uzņēmumu/organizāciju/iestādi un 40 minūtes (tiešsaistē ieteicamais ekskursijas garums) vai 1-3 stundas klātienē izzina mācību Ekskursiju sniedzēju darbu un pienākumus.

Lai arī jaunāko klašu skolēni varētu gūt pieredzi Mācību ekskursiju dienā, sākumskolas un pamatskolas pedagogi tiek aicināti klātienes ekskursijās doties uz  vietējiem uzņēmumiem.

 

5.posms - Izvērtēšana

Visi Mācību ekskursiju sniedzēji un dalībnieki pēc ekskursiju dienas tiks aicināti aizpildīt izvērtējuma anketu. Aptaujas datus izmantosim ekskursiju dienas analīzei, kā arī Mācību ekskursiju dienas programmas uzlabošanai nākotnē.

Aicinām Mācību ekskursiju dalībniekus arī iesūtīt mums savus pieredzes stāstus par dalību ekskursiju dienā, lai varam tos publicēt www.enudienas.lv lapā sadaļā PIEREDZE.

 

Mācību ekskursiju Nolikums